Windwhistle Primary School Logo

Welcome to Windwhistle Primary School

Google Translate

Staff team

Windwhistle Staff Team

 

Chair of Governors

John Porter

Headteacher 

Lyn Hunt (Deputy Safeguarding Lead)

Deputy Head

Perry Martin 

Assistant Head

Beckie Norton (Safeguarding Lead)

Special Needs and Disability Coordinator (SENDCo)

Beckie Norton 

 Assistant SENDCo

 Caroline Madeley

  

Pre-school

 

Teacher

Kate Earey/Sarah O’Brien 

Pre-school

Assistants

Julia Calvert, Debs Snoxall, Jess Thomas

 

 

Reception

 

Teachers

Fiona Collery & Donna Sommers-Burrows (Phase 1 Leader of Teaching & Learning) (Laura Riley & Sam Skone - PPA)

LSAs

Beth Parsons, Emma Plaistow & a vacancy

 

 

Year 1 

 

Teachers

Jenny Rogers & Kelly Harrison (Jaimee-Lea Evans & Sam Skone – PPA)

LSAs 

Jaimee-Lea Evans, Emma Finch & Alison Warner

 

 

Year 2

 

Teachers

Laura Riley, Louise Pritchard & Emma Vine (Phase 2 Leader of Teaching and Learning) (Claire Raymond and Sam Skone PPA)

LSA/HLTA

Claire Raymond, Gemma Parkes & Alison Warner

 

 

Year 3 

 

Teachers

Lawrence Massey (Sarah Davies - PPA)

LSAs/HLTA

Sarah Davies

 

 

Year 4

 

Teachers

Melody Clayton & Megan Newbury (Sarah Guttridge & Sam Skone – PPA)

LSAs

Magda Wickson & Karen Ogborn

 

 

Year 5 

 

Teachers

Caroline Madeley/Sarah Guttridge & Helen Nicholson/Sam Skone (Sam Skone & Sarah Newbury - PPA)

LSAs/HLTA

Sarah Newbury & Maria Telyczka

 

 

Year 6

 

Teachers

Annemarie Frampton & Vicki Robinson (Leader of Teaching & Learning) (Sam Skone & Perry Martin – PPA)

LSAs/HLTA

Sherri Leigh and Carol Gayley

 

 

Special Roles  

 

Intervention Staff

Maria Telyczka

1:1 LSAs

Mia Mcintyre, Agata Cook, Abbie Tudor, Mandy Williams, Linda Porter, Sarah Hind, Michelle Huddleston, Chloe Moore Dixon, Michael Richards, Zoe Anderson, Carlee Walker, Linda Porter, Christina Young, Jazmine Larn, Claire Shellis, Scott Beaney, Mel Crew, Alison Knowles, Kim Lewis, Louise Wallace, Karina Hooper.

Page 1 of 2

         

 

 

Starlight Room (Nurture)

Nicky Burke, Sam Grierson and Wendy Evans

Learning Mentor 

Tess Fayers

Family Support Worker

Jenny Adams

Inclusion Workers

Carol Badman & Anne Brett

Lunchtime

Support Group

Carol Badman & Anne Brett

Speech Therapy

Jackie Vagg 

ICT Manager

Adrian Collins 

Library Assistant

Justine Thorne 

General

Assistants

Harriot Harford

 

 

Office Team

 Naomi Mason, Diane Morgan, Holly Pullinger & Miesha Vowles

 

 

Lunchtime Team

 

Lunchtime Manager

Debra Snoxall

Lunchtime Supervisors

Alison Lemm, Sarah Fisher, Hannah Allcock, Verity Sanders, Jackie Moore, Marcia Smith, Wendy Evans, Sarah Sinclair, Emma Lloyd, Scott Beaney, Aimee Leppard, Kimberley Bidwell, Chloe Threadgold and Claire Shellis

 

 

Breakfast Club 

 

Leader

Sherri Leigh

Assistants

Carol Badman, Scott Beaney, Wendy Evans, Michael Richards

 

 

After School Club @ XTND

 Helen Duffy and Debra Snoxall

 

 

Premises Team 

 

Site Maintenance Technician

Wayne Hollowood

 

Page 2 of 2

Top